Günün yorgunluğunu atmaya fırsat bulamadan geçtim yine bilgisayar başına. Kontrol etmem gereken tonlarca mail, mesaj varken yapmayı borç bildiğim şeyi yaparak atacağım günümün yorgunluğunu.

İşaret Dili üzerine olan ilk yazımın sonlarında deneyimlerimi aktaracağımdan bahsetmiştim. Kendime ödev bildim, her şeyden önce bunu yapacağım!

3 yıla yaklaştı, sağır kültürünün içerisindeyim. Kültürün içine girdikçe öğrendim pek çok şeyi, doğru bildiğim yanlışların doğrularını.

Şimdi senden ön yargılarından 5 saniye kadar kurtulmanı rica edeceğim.

3 yaşında olduğunu düşün…

Bir insan duymuyorsa ona ne denir?

Birincil iletişim dili Türk İşaret Dili olan, sağır kültürünün içinden olan her birey ‘sağır’ kimliğine aittir. Duymuyorsa sağırdır. Çok basit. Üzerinde durup düşünmeye kavram tartışması yaratmaya gerek görmüyorum.

Fakat evvel zamanlardan beri işiten toplum bireyleri olarak ‘sağır’ kimliğini hep hakaret olarak kullandığımız için –mesela: ‘sağır mısın be kardeşim?’- sağır kelimesinin bir kimlik belirttiğini fark edemedik.

Sağır bir kimliktir, hakaret değil.

Belli bir yaştan sonra işitme duyusunu kaybetmiş bireylere tıp dilinde işitme engelli denir. Sağır kültürüne ait değilse, birincil iletişim dili olarak işaret dilini kullanmıyorsa tıp dilinde bu bireyleri işitme engelli olarak kimliklendiriyoruz.

Fakat az önce de söylediğim gibi ‘sağır’ kimliğini o kadar çok hakaret olarak kullanıyoruz ki sağır kültürüne ait olup birincil iletişim dili olarak Türk İşaret Dili’ni kullanan bazı bireyler kendilerine ‘işitme engelli’ kimliğini alıyor.

Dolayısıyla tam bu noktada karşınızdaki kişinin hangi kimliği seçtiğini sormamız ve ona göre nitelendirmemiz gerekiyor.

Çok değil şundan bir ay kadar önce, eğitim afişimizde ‘sağır’ kimliğini kullandığımız için facebook, afişimize reklam vermemize izin vermedi. Tonlarca makale, kimlik anlatımı göndermeme rağmen reklam kabul edilmedi. ‘Sağır’ kelimesi -kimliği- facebook için hakareti ifade ediyordu.

Dev sosyal medya aracı olan Facebook bile ‘sağır’ kimliğini hakaret olarak kabul ederken bizler nasıl ön yargılarımızdan hemen kurtulacağız?

Her neyse, pembe gözlüklerim gözümde yine bu gece.

Ön yargılarımızdan kurtulduğumuz, sevenin de sevdiğini gönül rahatlığıyla söylediği, anladığımız ve anlaşıldığımız o dünya çok yakın.

Sevgiler, saygılar.

Leave a Reply